Psychologia Procesu zwana w skrócie POP, to interdyscyplinarna metoda pracy z ludźmi wyrosła na kanwie Jungowskiej terapii, oraz inspiracji m.in. taoizmem, szamanizmem czy też fizyka kwantową. A stało się to za sprawą Arnolda Mindella – który jest twórcą tej metody. Arnold Mindell jest psychoterapeutą, psychologiem, fizykiem, nauczycielem. Autorem książek poświęconym psychologii procesu. Prowadzi warsztaty wraz z żoną Amy Mindell na całym świecie. Mieszkają w Portland.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
„Praca z procesem oznacza postępowanie zgodnie z naturą. Proces jest tym, co już się dzieje, a nie tym co powinno być zrobione”.
A. Mindell 1987 s.17
Psychologia Procesu jest to innowacyjna metoda pracy z jednostkami, parami, grupami. Łączy w sobie wiele technik psychoterapeutycznych. Poszukuje najskuteczniejszych narzędzi do pracy z ludźmi. Zauważa ona synchroniczności pomiędzy tym co nas spotyka, a naszym otoczeniem. Czy też pomiędzy symptomem zdrowotnym a naszymi snami, lub relacjami. Zgodnie z założeniem teorii pola – czyli jesteśmy częścią większej całości, rodziny, relacji, społeczności w jakiej żyjemy.
Dzięki psychologii zorientowanej na proces możemy pracować z symptomami zdrowotnymi, odmiennymi stanami świadomości, konfliktami, trudnościami w relacji czy grupie.
Praca ta nie dąży jednak do zmiany, eliminacji, tego co niepożądane. Raczej poszukuje ukrytego znaczenia dla nie pożądanych zdarzeń, relacji czy też problemów zdrowotnych. Nie eliminuje, ale integruje energię, czy też informację jaka jest dla nas ukryta w niechcianym doświadczeniu, doznaniu. Dąży więc do integracji jednostki, jej rozwoju. Poszerzenia o zintegrowany fragment. Terapia nie przebiega konkretnie wyznaczonym szlakiem- poprzez definiowanie tego kim mamy się stać, i dokąd zmierzać w terapii, tylko ufa w indywidualną, niepowtarzalną drogę każdego z nas. W praktyce więc terapeuta podąża za klientem nie narzucając mu swoich oczekiwań, definicji czy interpretacji. Każda sesja to otwarcie się na nie wiadome,na niepoznane do tej pory aspekty klienta, jego ukryte możliwości, emocje, potencjały. Terapeuta poprzez rozmowę i techniki wspierające pomaga klientowi poszerzyć świadomość i rozwijać się w zgodzie ze sobą.
Więcej o metodzie na stronie Arnolda i Amy Mindell: http://www.aamindell.net/
Oraz na stronie Instytutu Psychologii Procesu w Warszawie: http://processwork.pl/metoda/